آموزشسئو

بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟ تفاوت SEO و SEM چیست؟

SEM  چیست؟

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM یک استراتژی در دنیای دیجیتال مارکتینگ است که برای دیده شدن بیشتر سایت ها در نتایج موتورهای جستجو استفاده می شود.

بازاریابی موتورهای جستجو پروسه جمع آوری و هدایت ترافیک بازدید و دیده شدن وب سایت در نتایج جستجو، با استفاده از اقدامات پولی است.

نوشته های مشابه

یک استراتژی پولی شامل فعالیت‌هایی همانند تنظیم و بهینه‌سازی تبلیغات آنلاین و همچنین تعیین بودجه‌ای است که برای جایگذاری تبلیغات خرج می‌شود. این استراتژی را اغلب به عنوان بازاریابی جستجوی پولی یا پرداخت به ازای کلیک (PPC) می‌نامند.

گوگل ادز که سابقا آن را تبلیغات گوگل ادوردز نیز می‌نامیدند یک تهیه کننده جستجو است که خیلی زیاد برای این نوع استراتژی مورد استفاده قرار گرفته است. با این تاکتیک برندها پیدا کردن کلمات کلیدی خود را انجام داده و کمپین‌هایی را به وجود می‌آورند که بهترین کلمات کلیدی را برای صنعت، محصولات و یا خدماتشان مورد هدف قرار می‌دهد. زمانیکه کاربران به دنبال آن کلمات کلیدی می‌گردند تبلیغاتی را در بالا یا پایین SERPها مشاهده می‌کنند. هربار که کاربر روی یک تبلیغ کلیک کند برند شارژ می‌شود.

مولفه های SEM چیست ؟

جدا از بهینه سازی موتورهای جستجو، SEM بازاریابی موتورهای جستجو شامل استفاده از بهینه سازی پولی، مانند پرداخت پول به ازای هر کلیک و یا انواع تبلیغات می شود. بیشتر اوقات بازاریابی موتورهای جستجو اکیدا درگیر فعالیت های تبلیغاتی و پرداخت به ازای کلیک می شود. اما اگر شما از SEO و جستجوی پولی استفاده می کنید، این اقدامات زیر مجموعه SEM قرار می گیرد.

SEO چیست؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا SEO روش و راهکاری، برای بهتر دیده شدن در نتایج موتورهای جستجو است. به کمک سئو، سایت رشد می‌کند و در نتایج موتورهای جستجو در صفحه‌های ابتدایی قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین اهداف سئو، قرار گرفتن در صفحه اول موتورهای جستجو ( به عنوان مثال Google, Yahoo, Bing و غیره) است. بنابرین، سئو بسیار اهمیت دارد و برای مراقبت از یک سایت، باید همواره به اصول سئو پایبند ماند.

با نگاهی کلی‌تر؛ سئو، روشی برای هر چه بهتر استفاده شدن و بهتر دیده شدن یک سایت است. وقتی این اتفاق بیافتد، گوگل و دیگر موتورهای جستجو، به سایت شما ارزش بیشتری می‌دهد و شروع به رتبه دهی به سایت شما می کنند.. درست همینجا است که سایت شما در مقابل رقیبانتان در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد.

بازاریابی موتورهای جست و جو و بهینه سازی موتورهای جست و جو

تفاوت SEO و SEM چیست؟

در خصوص تفاوت SEO و SEM باید گفت در کل SEM گسترده‌تر از SEO است. SEO به نتایج بهتر جستجوی ارگانیک می پردازد، در حالی که، SEM از موتورهای جستجو کمک می‌گیرد تا ترافیک هدفمند بیشتری به سایتتان هدایت کند. در نتیجه تبلیغات موثر حاصل از SEM به کسب و کار شما، کمک بزرگی می‌کند.

مزایای SEM چیست؟

 • جذب بازدید زیاد در مدت زمان کم
 • رسیدن به فروش از همان روز های ابتدایی راه اندازی کسب و کار
 • معرفی خدمات در کمترین زمان ممکن
 • ظاهر شدن دائمی در نتایج جستوجوی کلمات کلیدی مختلف

معایب SEM چیست؟

 • نیاز به هزینه زیادی دارد
 • برای جدب و ماندگاری مخاطب در سایت باید محتوای خوبی داشته باشیم
 • مشخص نیست بازدید کننده که از طریق بازاریابی وارد سایت شده است مشتری می شود یا نه
 • برگشت به نتایج قبلی بعد از اتمام کمپین تبلیغاتی

مزایای سئو چیست؟

 • نیازی به هزینه کردن نیست
 • ماندگاری در نتایج بالا بعد از رسیدن به جایگاه های بالا
 • دارای محتوا و مطالب ارزشمند برای کاربران که سبب رشد شده است
 • جذب بازدید کننده بعد از رشد سایت و ظاهر شدن در نتایج بالا

معایت سئو چیست؟

 • نیاز به زمان زیادی برای رشد سایت دارد
 • نیاز به تخصص برای سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستوجو
 • تولید محتوای دائمی و بروز نگه داشتن سایت
 • رعایت کلیه اصول و تکنیک های سئو در سایت

 

کدامیک بهتر است؟ SEM بدون SEO ارزشی ندارد!

بسیاری از بازاریابان شک دارند که کدامیک بهتر از دیگری است. اما در عمل می توان دید که SEO رویکرد بهتری است ، ضمن اینکه باید توجه داشت SEM واقعی بدون استفاده از SEO موفق نخواهد بود. چرا که در نهایت مخاطب پس از اینکه وارد سایت شما شد نیاز به محتوای جذاب و بهینه شده دارد تا دوباره به سایت شما برگردد. اگر اصول سئو و تولید محتوا رعایت نشود، قطعا SEM نمی تواند نتایج دلخواه را برای شما به همراه داشته باشد.

به علاوه موقعیت های فراوانی وجود دارد که پرداخت به ازای کلیک بیشتر از SEO معنی پیدا می کند. برای مثال،اگر شما به تازگی وب سایتی را راه اندازی کردید و قصد دارید به سرعت مورد بازدید قرار بگیرد، فکر خوبی است که یک عملیات پرداخت به ازای کلیک را آغاز کنید زیرا به زمان کمتری نسبت به SEO نیاز دارد، اما این مطلب نیز غیر عقلانی است که فقط بخواهید از پرداخت به ازای کلیک استفاده کنید و اصلا سراغ بهینه سازی موتور های جستجو نروید.

اگر چه SEO به زمان زیادی نیاز دارد تا نتایج را نشان دهد، اما در انتها هزینه بسیار کمی دارد و شما اعتبار جستجویی را ایجاد کرده اید که با استفاده از پرداخت به ازای کلیک به آن دست نمی یافتید.

وقتی زمان آن فرا می رسد که بهترین تاکتیک را انتخاب کنید، بسیار مهم است که نیازهایتان را مشخص کنید، اما مطمئن شوید که ابتدا کاملا تفاوت SEO و SEM را درک و اختلافات بین نوع اقدامات را متوجه شده اید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا