هاستینگ

ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟ آموزش ریدایرک ۳۰۱ با htaccess

در این مقاله آموزشی می خواهیم بگوییم ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد و شیوه ریدایرکت کردن را به شما آموزش دهیم، ممکن است به عنوان مدیر سایت بعد از اینکه چندین سال از عمر وب سایت شما می گذرد تصمیم بگیرید که تغییراتی را در سایت خود اعمال کنید.

ریدایرکت ۳۰۱ چیست

ریدایرکت یعنی انتقال کاربر به آدرس جدید به صورتی که هر وقت کاربری آدرس مبدا را وارد مرورگر کرد به صورت خودکار به صفحه مقصد که دارای آدرس جدید می باشد، هدایت شود. از طرفی برای اینکه امتیاز و اعتبار صفحه مبدا به صفحه مقصد منتقل شود و موتورهای جستجو صفحه مقصد را به عنوان لینک اصلی بشناسند، باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کرد. پس منظور از ریدایرکت در وب انتقال یک url به یک url جدید می باشد.

نوشته های مشابه

ریدایرکت 301 چیست

ریدایرکت ۳۰۱ علاوه بر تغییر مسیر کاربران و ربات ها، اعتبار صفحه ( چه اعتبار خوب و چه اعتبار بد ) را نیز منتقل می کند که یکی از مباحث سئوی داخلی به شمار میرود. در ریدایرکت ۳۰۱ ممکن است تغییرات بصورت زیر باشد:

 • تغییر URL در یک سایت – برای مثال ریدایرکت از صفحه A به  B
 • تغییر پروتکل یک سایت – ریدایرکت از http به https و بالعکس
 • تغییر مسیر از صفحه یک سایت به صفحه سایت دیگر
 • نصب گواهی امنیتی SSL و یا حذف آن
 • تغییر آدرس و ساختار صفحات سایت
 • تغییر آدرس یک سایت به آدرس دیگر
 • انتقال صفحات قدیمی و بلااستفاده به صفحات جدید و باکیفیت

تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ بر سئو سایت چیست

اصلی ترین نگرانی در هنگام استفاده از ریدایرکت، تاثیر ریدایرکت بر سئو سایت می باشد. در واقع وب مسترها و صاحبان سایت ها نگران این هستند که با انتقال سایت، اعتبار و ارزش سایت اصلی به سایت جدید منتقل نشود.

ذکر این نکته، ضروری است که در واقع ریدایرکت برای افزایش و ارتقای سئو سایت کاربرد ندارد، بلکه برای نجات سئو و کمک به حفظ اعتبار و جایگاه فعلی سایت کاربرد دارد، از این رو تا حد امکان نباید از آن استفاده کرد، جز در مواقع نیاز.

البته انتقال اعتبار سایت تنها در حالت ریدایرکت ۳۰۱ صورت می گیرد و شما در صورت نیاز باید از این ریدایرکت استفاده کنید.

آموزش ریدایرکت ۳۰۱

ریدایرکت ۳۰۱ بصورت دستی یا از طریق افزونه ها و برنامه نویسی قابل انجام است. ما در این مطلب به شما ریدایرکت دائمی ۳۰۱ با htaccess را آموزش می دهیم. البته در سایت های وردپرسی ریدایرکت با افزونه های مختلف خصوصا افزونه Yoast SEO هم انجام میگیرد که ما در این مطلب به آن نمی پردازیم.

فایل htaccess در کجا قرار دارد؟

 1. وارد کنترل پنل هاست خود شوید.
 2. بعد از ورود به هاست، در بالای صفحه سمت راست روی علامت چرخ دنده یا همان تنظیمات هاست کلیک کنید.
 3. گزینه Show Hidden Files را در حالت فعال قرار دهید.
 4. به بخش File Manager هاستتان مراجعه کنید.
 5. در مسیر دامنه مقصد (دامنه ای که ریدایرکت به آن انجام می شود) فایل htaccess. را بیابید. دقت داشته باشید فایل htaccess. مخفی است.
 6. روی فایل htaccess. کلیک راست کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید. تا به بخش ویرایشگر ان هدایت شوید. و در مراحل بعدی بتوانید کدهای ریدایرکت را به آن اضافه نمایید.
[ممکن است فایل htaccess. در هاستتان موجود نباشد، که می توانید به صورت دستی آن را ایجاد کنید. برای این منظور:

 1. در نوار ابزار هاستتان روی گزینه New File کلیک کنید. تا فایل جدیدی ایجاد شود.
 2. نام آن را htaccess. قرار دهید.
 3. این فایل باید در مسیر public_html قرار گیرد.

آموزش ریدایرکت 301

در ادامه آموزش ریدایرکت ۳۰۱ بصورت دستی با htaccess به شما آموزش داده می شود.

فرض کنید صفحه ای بصورت domain.com/1 را می خواهیم به صفحه domain.com/2 ریدایرکت کنیم. در این صورت می بایست مقدار زیر را در htaccess وارد نمایید تا صفحه ۱ به صفحه ۲ بصورت ۳۰۱ (دائمی) منتقل شود.

Redirect 301 /1 /2

فرض کنید صفحه ای بصورت domain.com/1 را می خواهیم به صفحه domain.net/2 ریدایرکت کنیم. در این صورت می بایست مقدار زیر را در htaccess وارد نمایید تا صفحه ۱ به صفحه ۲ بصورت ۳۰۱ (دائمی) منتقل شود.

Redirect 301 /1 http://domain.net/2

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا