آموزشدامنهسی پنل

پارک دامنه چیست؟ آموزش پارک دامنه در سی پنل cPanel

انتخاب نام دامنه به دلیل اینکه معرف کسب و کار شما در دنیای اینترنت است، باید با دقت و وسواس بسیاری همراه باشد. البته در کنار نام دامنه دو عنوان پارک دامنه یا دامنه جانشین هم مطرح می شود که موضوع مطلب امروز ماست.

پارک دامنه چیست؟

تاکنون عنوان پارک دامین یا دامنه جانشین (Domain Alias) را در مشخصات سرویس میزبانی وب سایت خود یا حین خرید هاست مشاهده کرده اید؟ شاید با این عنوان آشنایی نداشته‌اید و این سوال به ذهن شما خطور کرده است که پارک دامنه چیست و چه کاربردی دارد ؟

نوشته های مشابه

خدمات میزبانی وب و هاستینگ کیمیاهاست، با سرورهای قدرتمند در دیتاسنترها ایران و اروپا، سرویس میزبانی پرسرعت را برای تمام سایت‌های دانلودی، تجاری، فروشگاهی و شرکتی فراهم می‌کند.

خرید هاست و دامین (دامنه) آغاز ورود کسب‌وکار شما به دنیای مدرن تجارت آنلاین می‌باشد.

برای خرید هاست وارد شوید

به فرایندی که انجام می گیرد تا یک دامنه را به دامنه دیگر متصل کند و محتوای دامنه دوم را به دامنه اول اختصاص دهد، پارک دامنه می گوییم. برای مثال اگر آدرس سایت اصلی ما kimiahost.com است و ما می‌خواهیم مخاطب با رفتن به آدرس kimiahost.ir مطالب سایت اصلی ما را ببیند، باید پارک دامنه انجام گیرد.

پارک دامنه یک ویژگی و راهکار مناسب است تا وب سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دامنه‌های دیگر نیز معرفی نمایید. معمولا زمانی از پارک دامین استفاده می‌کنیم که می‌خواهیم یک محتوا را روی چند دامین نمایش دهیم.

پارک دامنه

تفاوت پارک دامین و ریدایرکت دامنه و ساب ‌دامین (Sub domain) و اد آن دامین  (add-on domian)

موقع پارک دامنه، با وارد کردن نام دامنه در مروگر به دامنه قبلی تغییر مسیر داده نمی شود، بلکه سایت اصلی با دامنه جدید که همان دامنه پارک شده است بالا می آید. پارک دامنه یک آدرس مستقل است که می‌تواند با هر پسوندی ثبت شود و DNS Zone مختص به خود را دارد.

هنگام ریدایرکت، نام دامنه جدید شما به صورت کامل به دامنه اصلی منتقل می شود و در مرورگر نامه دامنه اصلی را مشاهده خواهید کرد.

زیر‌ دامنه (Sub domain) در واقع پیشوندی از دامنه اصلی بوده و کاملا به دامنه اصلی وابسته است و در اغلب موارد محتویات مجزا از اطلاعات سایت اصلی را نشان می‌دهد.  ساب دامین DNS Zone مجزایی نداشته و کافیست رکورد جدیدی با IP وب سرور آن، در DNS Zone دامنه اصلی ایجاد شود.

اد آن دامین  (add-on domain) قابلیتی است که به کمک آن علاوه بر دامنه اصلی خود می توانید دامنه دیگری را نیز به هاست خود متصل نمایید. در واقع با این کار چند دامنه با محتوای کاملا متفاوت خواهید داشت.

اثر پارک دامنه روی سئو سایت

پس از آشنایی با مفهوم پارک دامنه چیست، ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که پارک دامنه های متعدد روی یک سایت چه تاثیری ممکن است در سئوی آن سایت داشته باشد؟

به بیان دیگر یک سایت با چندین دامنه پارک شده چه رتبه ای در موتورهای جستجو کسب خواهد کرد؟

بسیاری از وبمستران به ویژه وبمستران مبتدی اعتقاد دارند که استفاده از پارک دامنه و تعدد بالای دامنه‌های سایت‌، می‌تواند بازدید سایت را بالا ببرد. این یک تصور اشتباه است و افت رتبه سایت را به همراه دارد.

به این دلیل که از نظر موتورهای جستجو بویژه گوگل، وجود چند دامنه پارک شده روی یک سایت به منزله چندین سایت کپی شده می باشد و گوگل به چند سایت با محتوای یکسان امتیاز منفی خواهد داد.

گوگل با شناسایی کپی بودن یکی از دامنه‌ها، پی به تقلب شما و عدم رعایت کپی رایتینگ می‌برد. همین موضوع باعث جریمه شدن یکی از دامنه‌ها و کاهش سئو سایت شما می‌شود.

در شرایطی که مجبور به استفاده از بیش از یک دامنه روی سایت خود هستید بجای پارک دامنه‌ها از گزینه ریدایرکت دامنه استفاده کنید.

آموزش پارک دامنه در سی پنل cPanel

برای پارک دامنه در سی پنل ابتدا وارد سی پنل هاست خود شوید.

حالا به بخش Aliases در بخش Domains مراجعه کنید.

پارک دامنه در سی پنل

 

در سی پنل منظور از بخش Aliases یا نام مستعار، همان Park Domain است.

حالا که وارد بخش پارک دامین در سی پنل شدید، از بخش Create a New Alias یک نام مستعار جدید ایجاد کنید. فقط کافیست دامنه را وارد کنید و روی Add کلیک کنید.

پارک دامنه در سی پنل

حالا دامنه شما روی دامنه اصلی هاست پارک شد. چند دقیقه دیگر (معمولا ۱۵ دقیقه) می‌توانید پارک شدن دامین را چک کنید.

 

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا