آموزششبکه و زیرساخت

تفاوت لایت اسپید و Nginx/ کدام وب سرور را انتخاب کنیم؟

ما در این مطلب به مقایسه تفاوت دو وب سرور لایت اسپید و Nginx که این روزها سروصدای بسیار زیادی به راه انداخته و کاربران بسیاری را به خود جلب کرده اند، می پردازیم.

همانطور که بارها و مطالب مختلفی بیان کردیم، انتخاب وب سرور مناسب برای سایت شما، یکی از مواردی است که به صورت مستقیم در سرعت سایت شما تاثیر دارد و می تواند کارایی سایت شما را تا حد چشمگیری تغییر دهد.

ما قبلا در دانشنامه کیمیاهاست به طور مفصلی در خصوص وب سرورها و انواع آنها صحبت کردیم. در مطلب امروز تنها می خواهیم به بررسی دو وب سرور لایت اسپید و Nginx بپردازیم و تفاوت های این دو را با هم مقایسه کنیم.

البته قبل از مقایسه انجین ایکس و LightSpeed باید بدانید که وب سرورهای دیگری نظیر آپاچی، IIS و … هم وجود دارند که در حال سرویس دهی به سایت ها می باشند. اما دلیل اینکه ما این دو وب سرور را برای مقایسه انتخاب کردیم، این است که می توان این دو وب سرور را از پیشروترین و رو به رشد ترین وب سرورهایی معرفی کرد که این روزها توجه بسیاری از سایت های بزرگ را به خود جلب کرده اند و قطعا در آینده وب تاثیر بسزایی خواهند داشت.

مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید

برای مقایسه دو وب سرور انجین ایکس و LightSpeed ما 5 فاکتور سرعت، امنیت، هزینه راه اندازی، محبوبیت و سازگاری با سیستم های مدیریت محتوا را در نظر گرفته ایم و به ترتیب این دو را با هم مقایسه می کنیم.

مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید

سرعت

سرعت یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که کاربران را به استفاده از وب سرور Nginx مشتاق می کند. به صورت کلی می توان گفت که Nginx وب سروری است که برای کاربری های خاص و به صورت تخصصی طراحی شده است بنابراین برای یک سایت با بازدید بالا و کاربری های خاص به دلیل امکان اختصاصی سازی خوبی که دارد می تواند گزینه مناسبی باشد.

البته لایت اسپید هم در مولفه سرعت دست کمی از انجین ایکس ندارد و قدرت و سرعت خوبی را در پاسخ به درخواست ها خصوصا در سایت های وردپرسی فراهم می کند. البته به نظر می رسد در سرعت این دو وب سرور مساوی هستند.

امنیت

امنیت یک وب سرور یعنی امنیت یک سایت و وب مسترها و مدیران وب سایت ها قبل از هرچیزی می خواهند که وب سایت ها آنها از دست هکرها و بدافزارها و باج افزارها ایمن باشد. پس از بررسی مولفه امنیت در هر دو وب سرور لایت اسپید و Nginx، مشخص شد که هر دو از نظر امنیتی دارای قابلیت یکسانی هستند و توانسته اند امکانات خوبی را ارائه کند که تضمین کننده این امنیت باشد.

تفاوت وب سرور لایت اسپید و Nginx

هزینه

یکی از مواردی که پس از امنیت و سرعت مهم ترین موضوع برای یک وب مستر و صاحب سایت می باشد، موضوع هزینه وب سرور است. در این زمینه انجین ایکس برتری کاملی نسبت به لایت اسپید دارد. چرا که انجین ایکس کاملا رایگان بوده و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست، اما لایت اسپید با توجه به نسخه های مختلفی که دارد، از شما پول خدماتی که ارائه می دهد را خواهد گرفت.

محبوبیت

در خصوص مولفه محبوبیت دو دیدگاه وجود دارد. یکی دیدگاه سایت های بزرگ و یکی نگاه کاربران عادی. سایت های بزرگی چون اینستاگرام، گوگل، فیسبوک، توئیتر و …. که کاربران بسیار زیادی دارند، از وب سرور Nginx استفاده می کنند.

اما کاربران عادی راحت تر می توانند از لایت اسپید استفاده کنند، چرا که بر خلاف Nginx که هیچ رابط کاربری ندارد و کارها کاملا به صورت دستی و با کد انجام می گیرد، اما وب سرور Litespeed یک GUI بسیار خوب در اختیار کاربران قرار می دهد که کار کردن با آن را بسیار آسان می کند. و از این لحاظ می تواند برای کاربران عادی محبوب تر باشد.

سازگاری با سیستم های مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس، جوملا، دروپال و … امروزه بخش بزرگی از سایت های اینترنتی را تشکیل می دهند، به طوریکه در آخرین آمار بیش از 50 درصد از سایت های اینترنتی مبتنی بر وردپرس و جوملا هستند.

در زمینه سازگاری با سیستم های مدیریت محتوا، لایت اسپید با اختلاف بالاتر از Nginx قرار می گیرد. چرا که سازگاری بهتر و بیشتری با افزونه های نصب شده در این سیستم های مدیریت محتوا دارد. در مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید، باید لایت اسپید را انتخاب کنید تا از مشکلات آتی جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

در پایان مطلب تفاوت لایت اسپید و Nginx باید به این نکته اشاره کنیم که انتخاب نوع وب سرور کاملا بستگی به نوع سایت و میزان مخاطب شما دارد. اگر شما می خواهید از وردپرس استفاده کنید، قطعا بهترین گزینه برای شما لایت اسپید است، اما اگر سایت شما از سیستم های آماده مدیریت محتوا نیست و بازدید کننده زیادی هم دارید، بهترین انتخاب برای شما Nginx می باشد.

 

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا