آموزشدامنه

آموزش تغییر مالکیت دامنه در ایرنیک / انتقال دامنه به شخصی دیگر

زمانی وجود دارد که قصد دارید دامنه‌ی خود را به شرکت یا شخص دیگری انتقال دهید. انتقال امتیاز و مالکیت دامنه ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود. در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی تغییر مالکیت دامنه در ایرنیک و انتقال دامنه ir و ملی از شخصی به شخص دیگر را آموزش دهیم. همچنین قبل از آن نحوه‌ی انتقال دامنه به کیمیاهاست را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید تا به سادگی این کار را انجام دهیم.

صاحب امتیاز دامنه کیست؟

سازمانی به نام سازمان جهانی دامنه وجود دارد، و هر کسی که یک دامنه و یک آدرس برای سایت خود لازم دارد باید، مشخصات خود را به همراه نام دامنه مورد نظر در آن ثبت کند. این سازمان که تحت عنوان ICANN معرفی می‌شود، نمایندگانی را معرفی می‌کند و با توجه به قوانین و مقررات این سازمان اقدام به فروش دامنه می‌کنند. همینطور هر کشور یک سازمان داخلی برای خود دارد که مسئول ثبت دامنه‌های ارائه شده روی پسوند ملی کشور است. در ایران این پسوند ملی همان ir بوده و سازمانی که مسئول ارائه این دامنه‌ها است، ایرنیک نام دارد.

وقتی شما قصد راه‌اندازی یک سایت و یا حتی رزرو یک دامنه برای خود را داشته باشید، می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان ایرنیک و یا نمایندگانی که دارند، دامنه خود را خریداری نمایید. ثبت دامنه در خیلی از هاستینگ‌های معتبر به این صورت می‌باشد که شما با استفاده از خدمات آنها دامنه را ارزانتر از خود ایرنیک خریداری می‌کنید. وقتی شما یک دامنه را خریداری می‌کنید، صاحب امتیاز این دامنه خواهید بود و سایتی که با این دامنه راه‌اندازی شود، متعلق به شما خواهد بود.

 

انتقال مالکیت دامنه چیست

 

البته باید در نظر داشته باشید وقتی شما یک دامنه خریداری می‌کنید در واقع آن را اجاره کرده‌اید و باید آن را تمدید کنید. وقتی یک دامنه جهانی به نام شما ثبت شود دیگر کسی نمی‌تواند آن را از شما بگیرد، و به صورت کامل تا زمانی که آن را تمدید کنید و هزینه آن را بپردازید در اختیار شما خواهد بود. انتقال مالکیت دامنه روشی است که در صورت نیاز می‌تواند دامنه را به شخص دیگری واگذار نمایید.

در انتقال مالکیت دامنه چه کاری انجام می‌شود

وقتی صحبت از انتقال مالکیت دامنه به میان می‌آید، صحبت بر سر این است که شما امتیاز دامنه و کلیه مدتی که آن را تمدید کرده‌اید و در اختیار شماست را به شخص دیگری منتقل نمایید. وقتی شما انتقال مالکیت دامنه را انجام دهید، دقیقاً مانند این است که سایت خود را به طور کامل به آن شخص واگذار کرده باشید. دامنه سند سایت شما است. در واقع اتفاقی که در انتقال مالکیت دامنه می‌افتد این است که شما دامنه خود را با تمامی اعتباری که دارد به شخص دیگری واگذار کرده‌اید.

برای انتقال مالکیت دامنه لازم است تا شما یک سلسله مراتب از کارها را انجام دهید تا انتقال مالکیت دامنه با موفقیت به انجام برسد. این کارها شامل اعلام کدها و تاییدیه‌هایی به سازمان‌های مربوطه و سپری شدن مدت زمانی خاص می‌باشد.

انتقال مالکیت دامنه در مورد دامنه‌های ir و بین المللی مانند com، org و net روال کاملاً مجزایی داشته و با هم تفاوت‌هایی دارند. در دامنه‌های ir شما باید خودتان اقدام کرده و کار انتقال مالکیت دامنه به نام صاحب بعدی را خودتان انجام دهید. اما در مورد دامنه‌های بین المللی قضیه کاملاً متفاوت است. وقتی که شما قصد انتقال مالکیت دامنه بین المللی خود را داشته باشید تنها کاری باید با رجیسترار یا همان  نماینده خود هماهنگ کرده و کدهای مربوطه را در اختیار وی قرار دهید.

اما دو نکته خیلی مهم که باید در انتقال مالکیت دامنه چه به صورت ملی و چه به صورت بین المللی در نظر داشته باشید؛ اول اینکه دامنه شما همیشه قفل باشد، مگر وقتی که بخواهید دامنه را انتقال دهید، و دوم این که کد انتقال خود را به صورت امن و مطمئن نگهداری کنید و آن را در اختیار هر کسی نگذارید.

چرا باید دامنه را انتقال دهیم؟

عوامل زیادی در انتقال دامنه ممکن است تاثیر داشته باشد. از دلایل انتقال دامنه می‌توان به پشتیبانی بد شرکت میزبان اشاره کرد. گاهی مواقع شما از پشتیبانی و یا قیمت‌های سایت شرکت میزبان خود رضایت کافی ندارید و تصمیم به می‌گیرید دامنه خود را از شرکتی به شرکت دیگر منتقل کنید. ممکن است شرکت میزبان دیگری خدمات جامع و کامل‌تری به شما ارائه دهد و شما قصد انتقال دامنه خود را داشته باشید. حتی شاید چند دامنه در چند شرکت مختلف ثبت کرده باشید و قصد داشته باشید همه را به یک شرکت منتقل کنید. اگر به هر دلیلی قصد دارید دامنه را منتقل کنید، در ادامه‌ی مقاله نحوه انتقال دامنه را به شما توضیح می‌دهیم.

شرایط انتقال دامنه (Domain)

قبل از انتقال دامین باید توجه کنید که موارد زیر رعایت شده باشند:

 1. با توجه به قوانین ICANN، باید ۶۰ روز از ثبت دامنه گذشته باشد.
 2. باید حداقل دامنه ۴۵ روز تمدید نشده باشد. یعنی از آخرین روز تمدید دامنه ۴۵ روز گذشته باشد.
 3. حداقل یک روز تا تاریخ انقضای دامنه باقی مانده باشد. (بهتر از یک هفته قبل از اتمام انقضای دامنه انتقال انجام شود. زیرا منتقل کردن دامنه ممکن از بیشتر از چند روز به طول بیانجامد. در این صورت سایت در این مدت تمام شدن انقضای دامنه در دسترس نخواهد بود.)
 4. دامنه در حالت قفل نباشد.
 5. در طول عملیات انتقال دومین، نمی‌توان Dns را تغییر داد. پس در صورت نیاز، قبل از انتقال DNS را تغییر دهید.

همچنین قابل ذکر است که انتقال دامین به گنجه کاملا به صورت رایگان انجام می‌شود.

انتقال دامنه IR

دو حالت برای انتقال دامنه IR وجود دارد. در یک حالت شما قصد دارید دامنه را به شخص دیگری واگذار کنید یا حتی بفروشید. در حالت دیگر می‎خواهید دامنه را از شرکت میزبان خود به شرکت میزبان دیگر منتقل کنید. هردو حالت را برای شما شرح خواهیم داد.

انتقال دامنه IR از یک شخص به شخص دیگر

در صورتی که قصد خرید و فروش دامنه دارید، در ادامه خواهید دید که چگونه دامنه را از یک شناسه ایرنیک به شناسه ایرنیک دیگری انتقال دهید. هنگامی که این کار انجام شود، تمام مالکیت دامنه به شخص دیگری منتقل خواهد شد. همچنین دسترسی شما به دامنه برای همیشه از بین خواهد رفت. اگر قصد دارید دامنه را به شخص دیگری واگذار کنید، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ابتدا وارد حساب کاربری خود در سایت ایرنیک شوید.
 2. از بخش تنظیمات دامنه، وارد دامنه‌های من شوید. دامنه‌ی مورد نظر را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید. سپس روی گزینه “انتقال (فروش) این دامنه” کلیک کنید.
انتقال دامنه از شخصی به شخص دیگر
 1. برای اینکه بتوانید دامنه را منتقل کنید، وضعیت انتقال باید باز باشد. چنانچه در مقابل وضعیت انتقال عبارت “بسته شده” را مشاهده کردید؛ روی باز کردن انتقال کلیک کنید. خواهید دید که وضعیت انتقال باز و رمز انتقال را برای شما قابل مشاهده خواهد شد.
 2. حال باید رمز را به شخصی که قرار است دامنه را دریافت کند بدهید.
انتقال دامین

 در این قسمت ادامه مراحل باید توسط مالک جدید دامنه انجام گیرد:

 1. وارد حساب کاربری ایرنیک خود شوید. سپس در منوی دامنه‌ها روی انتقال دامنه کلیک کنید. در بخش خرید دامنه باید مقادر زیر را تکمیل کنید:
 • در فیلد مربوط به دامنه، نام دامنه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید.
 • در فیلد رمز باید رمز انتقال که از شخص اول دریافت کردید را وارد کنید.
 • روی گزینه بعدی کلیک کنید.
 1. در ادامه باید رابط‌های دامنه را مشخص کنید. رابط‌ها روی نمایندگان یا خود شما می‌تواند تنظیم شود. در همین صفحه مقداری اسکرول را پایین بیاورید. پس از مطالعه قوانین ایرنیک تیک موافقت با قوانین را انتخاب کنید. سپس روی درخواست انتقال کلیک کنید.

 1. در این مرحله صورت‌ حسابی به مبلغ ۸۰۰۰ تومان را مشاهده خواهید کرد. این صورت حساب حتماً باید پرداخت شود در غیر این صورت انتقال دامین انجام نخواهد شد.

پس از پرداخت مبلغ حال دارنده‌ی قبلی دامنه باید دوباره ادامه مراحل را انجام دهد:

 1. مجدداً وارد شناسه ایرنیک خود شده و وارد صفحه انتقال دامنه شوید. در صورتی که هزینه به درستی پرداخت شده باشد، درخواست تغییر مالکیت دامنه در ایرنیک به شما نشان داده خواهد شد. گزینه‌ی “قبول یا رد درخواست” را انتخاب کنید.
 2. تیک گزینه‌ی “بله، این درخواست را تأیید میکنم” را انتخاب کنید و سپس روی ارسال کلیک کنید.
 3. عبارت “در انتظار تأیید مرکز ثبت” را مشاهده خواهید کرد. سپس مرکز ثبت دامنه مدارکی را جهت تایید انتقال از شما درخواست می‌کند. متن موافقت با انتقال توسط ایرنیک به صورت پی دی اف از طریق ایمیل ارسال خواهد شد. متقاضی دامنه باید متن موافقت با انتقال را تکمیل کند. سپس توسط سامانه‌ی ارسال مدارک، ارسال کند.

انتقال دامنه IR به شرکت دیگر

برای اینکه دامنه ir خود را به کیمیاهاست منتقل کنید؛ ابتدا باید وارد حساب کاربری خود در ایرنیک شوید. سپس به بخش مربوط به دامنه‌های خود بروید. دامنه‌ای که قصد انتقال آن را دارید انتخاب کنید. حال روی گزینه “تغییر رابط‌ها” کلیک کنید.

انتقال دامنه ir در ایرنیک

حال در فیلد مربوط به نماینده؛ گزینه‌ی تعریف را انتخاب کنید. رابط نماینده دامین را روی شماره D98144 قرار دهید. و در آخر روی گزینه‌ی اعمال کلیک کنید.

انتقال دامنه ir در ایرنیک

 در ادامه وارد حساب کاربری خود در کیمیاهاست شوید. در بخش دامنه‌ها گزینه “انتقال دامنه به ما” را انتخاب کنید. به این ترتیب در فیلد مربوطه نام دامنه خود را وارد کنید. البته نیازی به وارد کردن کد انتقال نیست. سپس روی افزودن به سبد کلیک کنید تا مراحل انتقال دامین شما به گنجه هاست انجام شود. تیم پشتیبانی کیمیاهاست بقیه کارها را انجام داده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن دامنه شما به کیمیاهاست منتقل خواهد شد.

انتقال دامنه به کیمیاهاست

تمدید دامنه بعد از انتقال

بعد از آن‌‌که تمام مراحل را پشت‌ سر گذاشتید؛ درخواست انتقال دامنه شما به کیمیاهاست، بررسی می‌شود. سپس انتقال انجام خواهد شد. شما می‌توانید هر زمان که خواستید بعد از انتقال دامنه را برای مدت دلخواه خود تمدید کنید. برای این کار در همان قسمت دامنه‌ها این بار روی تمدید دامنه کلیک کنید. دامنه یا دامنه‌هایی که قصد تمدید را دارید انتخاب کنید. سپس دامنه خود را برای مدتی که می‌خواهید تمدید کنید.

انتقال دامنه‌ بین‌ الملل (com , org , net و …)

برای اینکار کافیست درخواست منتقل کردن دامنه را به سایت میزبان خود دهید. کد انتقال EPP Code/Auth Code را از شرکت هاست بگیرید. سپس به حساب کاربری خود در کیمیاهاست وارد شوید. به قسمت انتقال دامنه به ما بروید. حال نام دامنه و کدی که از شرکت هاست قبلی گرفتید وارد کنید. بهتر است قبل از آن که دامنه خود را منتقل کنید، در وب‌سایت Whois بررسی کنید که ایمیل Administrator برای دامنه فعال باشد. یا در صورت نیاز ایمیل را تغییر دهید.

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا