آموزشسی پنلهاستینگ

آموزش ریست هاست سی پنل/ چگونه اطلاعات هاست را پاک کنیم؟

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که ریست هاست چیست؟ گاهی اوقات ممکن است بر اثر اشتباه فایل های حساس هاست خود را پاک کرده باشید و از این رو برخی از امکانات هاست با مشکل مواجه شده باشد. در این مواقع ایراد هاست شما با ریست کردن هاست رفع می شود.

به برگرداندن وضعیت فضای میزبانی به حالت اول، معمولاً ریست کردن هاست گفته می شود. این عمل کل اطلاعات کلی و جزئیِ از قبیل فایل‌ها، عکس‌ها، متن‌ها، پایگاه داده، اطلاعات پایگاه داده، ایمیل ها، اطلاعات ایمیل ها و هرچیز دیگری که در هاست شما وجود دارد روی فضای میزبانیِ شما را به طور کامل و برای همیشه حذف خواهد کرد و هاست را مثل روز اول به شما تحویل خواهد داد.

ما در این مقاله به شما یاد می دهیم که چگونه هاست سی پنل خود را ریست کنید، پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

چگونه هاست سی پنل را ریست کنیم؟

قبل از اینکه مراحل ریست یا پاک کردن هاست سی پنل را آغاز کنیم باید در خصوص هاست سی پنل اطلاعاتی کسب کنید. ما در دانشنامه کیمیاهاست مقالات متعددی در خصوص هاست سی پنل آماده کرده ایم که می توانید آنها را مطالعه کنید.

هاست دارای سه قسمت کلی، فایل ها ، پایگاه داده و ایمیل می باشد. در مراحل ریست شدن هاست اطلاعات این سه قسمت به طور کامل حذف می شوند و همه این فعالیت ها توسط خود کاربر صورت می گیرد.

برای این در پنل مدیر سرور و هاستینگ شما هیچ گزینه ای برای ریست کردن هاست وجود ندارد. در واقع حذف کلیه اطلاعات از هاست را همان ریست کردن هاست می نامند.

تهیه نسخه پشتیبان

قبل از اقدام برای ریست هاست سی پنل باید از اطلاعات موجود خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. چرا که هر اطلاعات کوچکی ممکن است پس از پاک کردن هاست به کار شما بیاید.

البته کیمیاهاست از تمام هاست ها و سرورهای خود نسخه پشتیبان تهیه می کند و نباید نگران این موضوع باشید، اما اگر می خواهید خودتان نصبت به بکاپ گیری یا تهیه نسخه پشتیبان هاست سی پنل خود اقدام کنید، می توانید آموزش تهیه نسخه پشتیبان از هاست سی پنل در دانشنامه کیمیاهاست را مطالعه کنید.

حذف ساب دامین

یکی از مواردی که باید برای ریست هاست انجام دهید، حذف زیردامنه ها، پارک دامین و ادان دامین است. البته بعد از ریست هاست نیاز داشتید که ساب دامین ایجاد کنید، می توانید با استفاده از آموزش زیر می توانید این کار را انجام دهید.

1.      ابتدا وارد سی پنل شوید.

حذف ساب دامین از سی پنل

2.      در بخش Domain روی گزینه‌های Aliases/ Addon domains/ Subdomains کلیک کنید.

3.      تمام دامنه‌های ایجاد شده در هر یک از بخش‌های ذکر شده بالا را حذف کنید.

 

از لیست قسمت Modify a Subdomain روی گزینه remove که جلوی دامنه ها وجود دارد، تمام دامنه‌ها را حذف کنید.

حذف ساب دامین از سی پنل

پس از کلیک روی گزینه Remove صفحه جدیدی باز می شود که از شما می پرسد آیا مطمئن هستید که می‌خواهید زیردامنه خود را پاک کنید؟ و شما با کلیک روی گزینه Delete Subdomain ، ساب دامین خود را پاک می کنید.

پاک کردن فایل ها

در این مرحله از ریست هاست سی پنل خود شما باید تمامی فایل هایی که در هاست خود بارگذاری کرده اید را حذف کنید. معمولا اطلاعات شما در مسیر پوشه public_html قرار دارد، و اغلب کاربران فایل های خود را در این مسیر قرار می دهند.

برای حذف فایل ها ابتدا وارد پوشه File Manager از قسمت Files سی پنل شوید.

قسمت file manager ساب دامین

سپس وارد پوشه دایرکتوری اصلی یعنی public_html شوید. از منوی بالای صفحه گزینه Select All را انتخاب کنید. بعد از  انتخاب تمام فایل‌ها روی Delete کنید.

حذف پوشه public html از سی پنل

پس از کلیک روی گزینه Delete، پنجره جدیدی باز می شود که با کلیک روی دکمه Confirm، تمامی فایل هایی که انتخاب کردید، حذف می شوند.

حذف ایمیل ها

در بخش Email صفحه اصلی سی پنل هاست خود گزینه Email Accounts را انتخاب کنید.  

حذف ایمیل از ساب دامین

در صفحه جدیدی که برای شما باز می شود، ابتدا همه ایمیل های موجود در این صفحه را انتخاب کنید و سپس روی دکه Delete کلیک نمایید.

حذف ایمیل از سی پنل

حذف ftp

یکی دیگر از مراحل پاک کردن هاست سی پنل، حذف ftp های ایجاد شده می باشد. از بخش Files وارد قسمت FTP accounts شوید.

از لیست FTP accounts تمام اکانت های FTP را پاک کنید.

حذف دیتابیس

آخرین مرحله ریست و پاک کردن اطلاعات هاست در سی پنل، حذف دیتابیس و کاربران آن می باشد. برای این کار از بخش Databases وارد MySQL Databases شوید.

بخش دیتابیس در cpanel

البته آموزش ساخت دیتابیس در سی پنل هم به صورت کامل در دانشنامه کیمیاهاست در دسترسی می باشد.

در صفحه جدید، لیست دیتابیس شما مشخص شده است. با کلیک روی گزینه Delete می توانید تمام دیتابیس های موجود را پاک کنید.

حذف دیتابیس در cpanel

پس از کلیک روی گزینه Delete صفحه جدیدی باز می شود که باید روی دکمه Delete Database کلیک کنید تا دیتابیس به طور نهایی پاک شود.

حذف database در سی پنل

پس از حذف موفقیت آمیز دیتابیس، پیغام زیر نمایش داده می شود.

ریست کردن هاست سی پنل

بعد از پاک کردن دیتابیس نبود به پاک کردن کاربران این دیتابیس می رسد. برای این کار کمی به پایین همین صفحه بروید تا به قسمت Current Users برسید. در این قسمت هم مانند قسمت های قبلی می توانید کاربران مشخص شده را با کلیک روی دکمه Delete که در مقال نام آنها وجود دارد، حذف کنید.

حذف کاربر در cpanel

اینجا هم مانند بخش دیتابیس از شما تایید نهایی را می خواهد و باید روی دکمه Delete User کلیک کنید.

ریست کردن سی پنل

در پایان باید گفت، اگر تمام 6 مرحله بالا را به طور کامل انجام داده باشید، هاست سی پنل شما به طور کامل ریست می شود.

تبلیغات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا